Dostopnost
PISAVA
VELIKE ČRKE male črke
VELIKOST ČRK
CTRL+ za povečavo
CTRL- za pomanjšavo
SHEMA
Kontrastna shema Običajna shema Ponastavi vse

Poročilo odbora za spremljanje izvajanja delovnega programa 2005-2006


Evro-mediteranski vrh ekonomsko-socialnih svetov in drugih podobnih institucij


Poročilo odbora za spremljanje izvajanja delovnega programa 2005–2006


1. Uvod

Evro-mediteranska ministrska konferenca leta 1995, ki je zaznamovala začetek Evro-mediteranskega partnerstva, si je zastavila naslednje cilje: vzpostaviti skupno območje stabilnosti in miru, ustvariti območje skupne blaginje, razvijati človeške vire ter spodbujati razumevanje med kulturami in izmenjavo med civilnimi družbami.

Delovni program Barcelonske deklaracije, ki je bil sprejet na Evro-mediteranski ministrski konferenci, določa, da je treba ohranjati stalne stike z drugimi evropskimi organi, zlasti Evropskim ekonomsko-socialnim odborom, in podobnimi institucijami v sredozemskem prostoru ter tako prispevati k boljšemu razumevanju glavnih vprašanj, s katerimi se sooča Evro-mediteransko partnerstvo.

V skladu s tem sklepom se ekonomsko-socialni sveti (ESS) in podobne institucije Evropske unije in partnerskih sredozemskih držav ter predstavniki civilne družbe evro-mediteranskih držav, ki nimajo ESS ali podobne institucije, odtlej redno srečujejo, da bi razvili in ohranjali odnose s civilno družbo evro-mediteranskih držav ter prispevali k razvoju posvetovalne funkcije v partnerskih državah.

2. Odbor za spremljanje Evro-mediteranskega partnerstva: mandat in dejavnosti
      2005–2006

Odbor za spremljanje Evro-mediteranskega partnerstva, ki ga sestavljajo Evropski ekonomsko-socialni odbor (EESO), ekonomsko-socialni svet države, ki je gostila prejšnji vrh, in ekonomsko-socialni svet države, ki bo organizirala naslednjega, je bil zadolžen, da za vrh pripravi poročilo o svojih dejavnostih in delovni program za uresničevanje tretjega dela Evro-mediteranskega partnerstva: družbeno, kulturno in medčloveško partnerstvo.

Ker jordanski ESS še ni bil ustanovljen, sta odbor za spremljanje v letih 2005 in 2006 sestavljala le EESO in Ekonomsko-socialni svet Slovenije.

Člani delovne skupine so se prvič srečali 16. marca v Bruslju, nato 6. junija v Ljubljani in 15. septembra 2006 spet v Bruslju, da bi pripravili vrh v Sloveniji in uskladili dejavnosti.

Odbor za spremljanje si je zastavil cilj okrepiti odnose med ESS in organizacijami civilne družbe partnerskih sredozemskih držav. Prav tako je pozorno spremljal razvoj Evro-mediteranskega partnerstva in v zadnjem času evropske sosedske politike ter njen učinek na sodelovanje med partnerskimi državami in EU. V ta namen je organiziral celo vrsto obiskov, seminarjev in konferenc in s tem ohranjal stike, vzpostavljene na institucionalni in politični ravni. To poročilo je povzetek različnih dejavnosti, ki jih je opravljal v tem okviru.

Partnerske sredozemske države

Maja 2006 je potekalo srečanje v Melilli, katerega so se udeležili predstavniki organizirane civilne družbe Melille in Maroka. Teme razprav so bile evropska sosedska politika, akcijski načrt EU-Maroko in ustanovitev ESS v Maroku.

Sodelovanje, ki je bilo v letu 2005 vzpostavljeno med izraelskim in palestinskim ESS, je bilo v začetku leta 2006 prekinjeno zaradi političnih razmer v regiji. Vendar pa so se stiki med obema ESS in z odborom za spremljanje ohranili zaradi priprave informativnega poročila za vrh v Sloveniji in dejavnosti v okviru projekta TRESMED 2, vključno s srečanjem obeh ESS na sedežu Evropskega ekonomsko-socialnega odbora v Bruslju in v Nacionalnem svetu za gospodarstvo in delo (CNEL) v Rimu junija 2006.

Odbor za spremljanje je z velikim zanimanjem spremljal tudi potek ustanavljanja ESS v Jordaniji. Po zadnjih informacijah jordanska vlada še ni sprejela osnutka zakona.

V okviru dejavnosti odbora za spremljanje je predsednica EESO na povabilo alžirskega (CNES) in tunizijskega ESS marca 2006 obiskala Alžirijo in aprila 2006 Tunizijo. Med temi obiski so potekala srečanja s političnimi oblastmi na visoki ravni in s predstavniki civilne družbe.

Krepitev odnosov z institucijami Evro-mediteranskega partnerstva (Euromed)

Odbor za spremljanje se na splošno osredotoča na nacionalne vlade in politične oblasti pri svojih prizadevanjih za spodbujanje vključevanja organizirane civilne družbe v politično življenje posameznih držav in za priznavanje pomembne vloge, ki jo lahko ima civilna družba pri sprejemanju odločitev o svojih dejavnostih.

Poleg tega odbor za spremljanje redno sodeluje pri dejavnostih, ki jih organizirajo evropske in evro-mediteranske institucije, da bi izboljšal stike med političnimi predstavniki in organizirano civilno družbo v evro-mediteranskem prostoru.

Evropski svet

Na ministrskem vrhu Euromed ob 10. obletnici Evro-mediteranskega partnerstva, ki je potekal novembra 2005 v Barceloni, je bilo znova poudarjeno, da je treba krepiti dialog med organizacijami civilne družbe in njihovo sodelovanje v partnerstvu. To je bilo prvič, da je bil predsednik EESO povabljen na ministrsko konferenco Euromed kot govornik in predstavnik evropske organizirane civilne družbe.

Istočasno se je predsednica odbora za spremljanje Euromed udeležila Evro-mediteranske konference o ženskah in Evro-mediteranske poslovne konference.

Junija 2006 se je predsednica odbora za spremljanje Evro-mediteranskega partnerstva udeležila pripravljalnega sestanka v Rabatu (Maroko) za ministrsko konferenco Euromed o položaju žensk v evro-mediteranski regiji, ki bo potekala 14.–15. novembra 2006 v Istanbulu.

Evro-mediteranska parlamentarna skupščina

Odbor za spremljanje je spremljal dejavnosti Evro-mediteranske parlamentarne skupščine, natančneje njenega odbora za politične zadeve, varnost in človekove pravice. Posebej se je posvetil pobudam, ki jih je ta odbor sprejel za mir in varnost na Bližnjem vzhodu, ter razpravi o svobodi izražanja, ki se je razvnela zaradi objav karikatur Mohameda (sestanek 6. marca 2006). Predstavniki odbora so se tudi udeležili zadnjega plenarnega zasedanja Evro-mediteranske parlamentarne skupščine, ki je potekalo 26. in 27. marca 2006.

Evropska komisija

Tesno sodelovanje med odborom za spremljanje in GD za zunanje odnose ter Uradom za sodelovanje EuropAid je pripomoglo k udeležbi predstavnikov partnerskih držav na Evro-mediteranskem vrhu v Sloveniji. Stiki pa se niso omejili le na pripravo vrha, saj se GD RELEX redno udeležuje sestankov odbora za spremljanje in študijske skupine za pripravo informativnega poročila za vrh o podpori mladim.

Aktivno sodelovanje z delegacijami Evropske komisije v obiskanih državah je zelo olajšalo vzpostavljanje stikov z lokalnimi organizacijami civilne družbe in s tem razvoj odnosov s temi organizacijami, zagotavlja pa tudi, da nacionalne vlade priznavajo vlogo civilne družbe in njenih predstavniških organov.

Razvoj odnosov z mrežami nevladnih in partnerskih organizacij v okviru Evro-mediteranskega partnerstva

Po zaslugi priprave informativnega poročila o podpori mladim v evro-mediteranski regiji se je v letu 2006 razvilo sodelovanje z mladinsko platformo Euromed ter drugimi mladinskimi organizacijami, dejavnimi v evro-mediteranski regiji.

Odnosi z Mednarodno organizacijo dela (ILO) so se razvili prek sodelovanja pri različnih projektih za krepitev institucij in mehanizmov socialnega dialoga v sredozemskih državah.

3. Pogled v prihodnost

V prihodnjem letu bo odbor za spremljanje svoje dejavnosti osredotočil na naslednje prednostne naloge:
      ohraniti in razviti stike med državami, ki so članice Evro-mediteranskega partnerstva, in sicer stike s političnimi oblastmi pa tudi stike z organizacijami civilne družbe in obstoječimi posvetovalnimi organi;

      še naprej spodbujati vzpostavljanje in krepitev struktur dialoga z organizirano civilno družbo v partnerskih državah in razvijati stike z državami, ki so pokazale zanimanje za ustanovitev nacionalnega ESS (na primer Maroko);

      spremljati izvajanje evropske sosedske politike in nacionalnih akcijskih načrtov v sredozemskih državah in spodbujati vključenost civilne družbe v izvajanje politik in ukrepov;

      krepiti odnose z institucijami partnerstva (predsedstvom EU, Evro-mediteransko plenarno skupščino, Evropsko komisijo);

      razvijati stike z drugimi predstavniki civilne družbe, dejavnimi v evro-mediteranskem okviru;

      izboljšati prepoznavnost dejavnosti mreže ESS in drugih podobnih institucij med institucijami partnerskih držav.
_____________

Poročilo odbora za spremljanje izvajanja delovnega programa 2005–2006: A_F_CES6865-2006_DOC-INT_sl.docx